CARSound Bilstereo
Om CARSound Odense Svendborg Holbæk Hillerød Roskilde Info
Eks.: Suzuki Swift eller Swift
 
Få alle fordelene
- få tilbudene før alle andre!
 
 
Autoradio / Bilradio
Autoradiotilbehør
Antenner og tilbehør
iPhone-tilbehør
Pakkeløsninger
Navigation / GPS
DVD & skærme
Højttalere
Højttalertilbehør
Forstærker
Støjdæmpning
Subwoofer / Bas
Kabler & kabelsæt
Tilbehør
Marine / Udendørs
Bilalarm / Tracking
ScooterLyd
Montering
 
Monteringsbilleder
Sådan monteres...
Spørgsmål & Svar
Kataloger
Ratfjernbetjening
iPhone i bilen
Bluetooth i bilen
 
Om CARSound
Vores mærker
Vi kan skaffe...
Kontakt os
Tilmeld Nyhedsbrev
Handelsbetingelser
Finansiering
Fragt & Levering
Lydmåling
Returnering
Bliv forhandler
LOGIN
Audi
Alfa Romeo
BMW
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Dacia
Daewoo
Daihatsu
Dodge
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Isuzu
Iveco
Jaguar
Jeep
Kia
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Mazda
Mercedes
Mercury
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Proton
Renault
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volvo
VW
FORSIDE »

Rainbow IL-C8.2F - SlimFit Højttaler

8" (20cm) Komponentsæt m. løs diskant

 
PR SÆT   2.699,-


WEB ID:    231231 LEVERINGSTID    5-10 dage
Del på Facebook

 
Tyske Rainbow har en mangeårig tradition for at lave højttalere til specifikke bilmodeller og mærker, og i år er ingen undtagelse.
Deres helt nye Intelligence Serie er en serie af SlimFit-højttalere som er lavet med to formål for øje: De skal lyde godt og så skal de passe i så mange biler som overhovedet muligt.

For at få en højttaler til at lyde godt OG passe i så mange biler som muligt, er du selvfølgelig nødt til at bruge materialer af høj kvalitet, men du er også nødt til at vælge nogle lidt utraditionelle løsninger kombineret med standardstørrelser.
Højttalerne i Rainbows Intelligence Serie er delt op i to typer: De bilspecifikke som passer i enkelte bilmodeller og de universale, som passer i et bredt udsnit af biler.

"Rainbow IL-C8.2F - SlimFit Højttaler" er en universal højttaler som er udviklet til at passe i stort set alle biler med udskæring/plads til 8" (20cm). Heriblandt bilmodeller som: 
VW Golf V (Fordør) 
VW Caddy (Fordør) 
VW Multivan (Fordør) 
VW T5 (Fordør) 
VW Golf IV* (Fordør) 
VW Passat* (Fordør)
VW Bora* (Fordør) 
VW Beetle* (Fordør) til 2011 
AUDI A4* fra 2009 (Fordør) 
AUDI A5* ( Fordør) 
m.fl...
(*: Separat højttalerramme til denne bil skal bruges) 


Neodyniummagneter der er 8-10 gange stærkere 
I stedet for konventionelle ferrit-magneter så har Rainbow valgt at bruge de meget dyrere neodynium-magneter som er 8-10 gange stærkere og derfor også kan være 8-10 gange mindre for at have den samme styrke.
Derfor fylder disse højttalere langt mindre og du kan på den måde få højttalersættet til at passe i næsten alle biler. 


Lyden er klar og ren og stadig med masser af kontant og tør bas, uden at det bliver for meget. De 20 mm silkediskanter kommer virkelig til sin ret og skaber et afbalanceret lydbillede som man kan (og burde) lytte til i timevis.

Chassis’erne er naturligvis i EU-standard og med monteringshuller, som passer i hovedparten af den danske bilpark, så du slipper for at skulle skære i bilens originale beklædning.
På typisk Rainbow-manér, så får du som altid også en højttaler som ikke ser ud af meget: ingen chrome, ingen specielle farver eller gimmicks, blot Rainbow-lyd...og masser af den.
Som Rainbow siger: Højttalerne skal spille musik og ikke vises frem.

Kantophæng i butyl-gummi, 25mm svingspole og membranen og centerdome i naturfiber sørger for tør og hurtig bas.

Der medfølger 20 mm diskanter med membraner af vævet silke, som sikrer dig den mest behagelige diskant uden skinger.
Diskantens lave indbygningsdybde- og diameter gør den desuden perfekt til at udskifte bilens originale højttalere.

Delefilteret (12dB/oktav) er opbygget med rigtige kvalitetskomponenter og der er mulighed for at justere diskantniveauet i tre niveauer. 


Hvis du vil have opgraderet lyden i din bil på den nemmest mulige vis, så gør du det SlimFit-højttalere med Rainbows Intelligence Serie!


SPECIFIKATIONER:
Type: 8" (20 cm) Komponentsæt m. løs diskant
Effekt:  150 Watt Max /  100 Watt RMS 
Frekvensområde:  40 - 21.000  Hz
Impedans: 4 ohm
Udskæringsdiameter: 182 mm
Monteringsdybde: - mm


Rainbow-højttalere = Lyd, lyd og atter lyd
Når ingeniørerne hos Rainbow går i gang med at designe en serie højttalere, så bliver der ikke ladt noget til overs til tilfældigheder. Alting foregår i et miljø af højteknologisk know-how og en lidenskab for de musikalske kvaliteter som skinner meget tydeligt igennem når musikken spiller på et sæt færdige Rainbow højttalere. 
Rainbow går OVERHOVEDET ikke op i hvordan højttaleren ser ud, om den er gul eller blå eller chrome, den SKAL bare lyde BEDST MULIGT til den give pris. Basta!

Modellerne på disse sider hører til de billigste af Rainbows komponentserier, men lad dig ikke narre. Fordelen ved at have så meget udviklingsarbejde på "Top-of-the-line" high-end produkter som Rainbow har, ja det er at det siver ned til de mindre serier. 
Udsøgt komponentkvalitet og et layout som er direkte inspireret af de større (og laaangt dyrere) serier er resultatet. Resultater som du kan nyde når du får monteret højttalerne i bilen. Og resultater som afspejler sig i testresultater. "Preistipp" og "Testsieger" er mærkater som bilstereobladene gladeligt hæfter på Rainbows højttalerserie.

  Printvenlig      Send til ven     
 
  © 2005 CARSound Bilstereo - Faaborgvej 8 - 5250 Odense SV - Tlf. 70 70 70 47 Copyright

 
Din indkøbskurv er tom!

FRA VORES KUNDER
Fed hjemmeside... ;-)

Mvh. Tøsen


filurcasino@hot...

RELATEREDE PRODUKTER
Rainbow IL-W8F - SlimFit Bas-/Mellemtoner
1.999,-